Manara

YAZI

Barış Bilenser & Pınar Üzeltüzenci

FOTOĞRAFLAR

Murat Kahya

Londra’da yaşayan Pakistan göçmeni bir ailenin kızı olan Manara, çok kültürlü bir ülkede “kültürlerin kaynaşmasından”anlaşılan şeyin çoğu zaman “egemen kültüre asimile olma” olduğunu ilk elden tecrübe etmiş biri. Kulüplerde çalması beklenen müziklerin, giymesi beklenen kıyafetlerin, röportajlarda söylemesi beklenen cümlelerin baskısını göçmen bir kadın DJ olarak üzerinde çokça hissettiği belli oluyor. Ana akım kültür polislerinin görünmez bakışlarıyla yaşamanın etkileri de Manara’nın kendine güvenli ancak gazetecilere güvensiz halinden hemen anlaşılıyor. “Yeraltı pazarlamacıları” olarak tanımladığı müzik basınına olan tepkisini neredeyse hiç röportaj vermeyerek göstermeyi seçen Manara, ailesiyle ziyaret ettiği İstanbul’da bizimle konuşmayı kabul etmesini ise “burada ben kimseyi tanımıyorum, kimse de beni tanımıyor, o yüzden sorun yok” diye açıklıyor. 

Manara’nın R&B edit’leri, derli toplu house-sever genel gece hayatı eşrafınca “görgüsüz” addedilebilecek beat’leri ve arsız vokal sample’larını çokça kullanmasıyla house/techno hükmü altındaki Avrupa kulüp sahnesinin sıkıcılığını kıran kardeş label’lar Fade To Mind ve Night Slugs ekiplerinde yerini bulması şaşırtıcı değil. Londra’nın homojenliğe direnen çok kültürlülüğünü, farklı dillerden sample’ları bol kepçe kullandığı setlerinde çok iyi yansıtan Manara, aynı zamanda partiler organize ediyor ve BBC, Rinse FM ve NTS radyolarında programlar hazırlıyor. Azınlık seslerine, kadın şarkıcılara ve prodüktörlerine özellikle ağırlık veren Manara’nın setlerini, yeraltı kulüp müziğinin feminen bir bakışla yorumlanması olarak da görmek mümkün. 

 

DJ’liğe 12 yıl önce bir üniversite radyosunda program yapma isteğiyle başlayan Manara, radyodan ret gelince verdiği arayı, Los Angeles’ta tanıştığı Fade To Mind patronu Kingdom’ın hesapta olmayan bir partide çalmasında ısrar edişiyle bitirmiş. Daha sonra Radar radyoda bir arkadaşıyla birlikte BBC Asian Network’e gönderme yapan BBC AZN Network adındaki programa başlaması Manara’nın DJ’liğe geri sarılmasını asıl sağlayan gelişme. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarına denk gelecek şekilde düzenli organize ettikleri partiler yakın çevrelerindeki Asya’dan göçen genç kadınların bir araya gelip içlerinden geldiği gibi eğlendiği önemli ortamlar halini almış: “Her bayramda bir parti düzenliyoruz çünkü eğer bir kadınsan bu gibi zamanlar çok boktan geçebiliyor, erkekler çıkıp istedikleri gibi eğlenirken kadınlar evde yemek yiyip selfie çekmekle yetiniyor. Bu yüzden bayramdan bir hafta sonra, özellikle Ramazan ayı bitip şeytan kapatıldığı kafesten nihayet çıktığında partiler veriyoruz.” Manara’nın pro-azınlık partileri ve BBC AZN Network şovu giderek ünlenince, “yeraltı pazarlamacıları” dediği medyanın daha çok dikkatini çeker olmuş, sonrası çorap söküğü: Fader’a yaptığı o çok konuşulan mixtape, Boiler Room Londra’da bir gövde gösterisi, Grime sanatçısı AG’yle başlattıkları Beauty Blender setleri ve ‘gerçek’ BBC Asian Network’ün kendisine bir program teklifiyle gelmesi: “İnsanların en sonunda parodinin illa da aşağılayıcı bir şey olmadığını anlamaya başladıkları bir zamanda yaşıyoruz,” diyor bu gelişmeyle ilgili. “Bir ara herkesin giydiği COMME DES FUCKDOWN şapkalarını hatırlıyor musunuz? Comme Des Garçons buna bayılmıştı .ünkü taklitler aslını yaşatır.” Kendisi de İstanbul gezisi boyunca bol miktarda sahte Gucci ve Louis Vuitton satın aldığını gülerek anlatıyor. 

 

Sokakta yürüyen üç kişiden birinin DJ’liğe ucundan kenarından bulaşmış olduğu gözlemini Manara da yapıyor: “Herkes DJ olmak istiyor, DJ’ler bazen çok ukala ve kaba davranabiliyor. Bense insanlar DJ olmak istiyorsa, neden yardım etmiyorum? diye düşünüyorum. Bana yol gösterecek kadın bir mentorum olmadı ama başka insanlar için ben öyle biri olmak isterim. Kingdom’ın bana yaptığını ben de diğerlerine yapıyorum, ‘bu partide çalacaksın, dört ayda DJ’liği öğreneceksin ve mükemmel geçişler yapmana da hiç gerek yok’ diyorum. Bizim partilerimizde buna takılan kimse olmaz, varsa da siktirsinler, çok sıkıcılar. Mükemmellik takıntısı çok eril ve maço bir şey.”

“BAYRAMDAN BİR HAFTA SONRA, ÖZELLİKLE RAMAZAN AYI BİTİP ŞEYTAN KAFESİNDEN NİHAYET ÇIKTIĞINDA PARTİ VERİYORUZ.”