CREATIVE COMMONS

YAZI

Phılıp Maughan

FOTOĞRAFLAR

Nıck Sethı

Eğer sahte ürünler zombilerse, küresel üretim zincirlerinin, ticari markaların ve bu markaların logolarının ardında yatan gerçeği ifşa etmek onlara tekrar hayat veren habis ruhtur. Sanatçı ve fotoğrafçı Nick Sethi, 2011 ve 2018 yılları arasında Hindistan’daki seyahatleri esnasında “Hindistan’ın Batı ile olan değişken ilişkisinin ölçüsü” olarak marka ve kaçakçılık kültürünü tespit etti. Çektiği resimler “bilginin nasıl bir yerden diğerine hareket ettiğini ve bu sırada kaybolduğunu veya şekil değiştirdiğini” inceliyor.

Aşina olduğumuz bir takım markalar ile farklı bağlamlarda karşılaştığımızda sarsıcı bir uyumsuzluk gözümüze çarpıyor, mesela “Blackberry” mutfak eşyası veya gri bir “McDonalds” spor aleti gibi. Supreme markası internet aleminin ‘kopyala-yapıştır’ mantığını kullanarak markasının esnekliğini göstermeye başlamadan seneler önce, Şangay’da 2016’da kapanan Nanjing Market veya Delhi’deki Nehru Place ve Gaffar Market bu prensipleri gerçek hayatta deneyimliyordu.

 

 

‘Fiziksel olarak ürünler geçici kullanım için tasarlanıyor ve ilerisi pek düşünülmüyor. Bu yüzden yapım süreci çok daha akışkan olabiliyor’ diyor Sethi. ‘Üreticiler popülerleşen bir stili ve aynı anda ünlenen farklı bir markanın logosunu gördüklerinde, bu ikisi neden birleşmesin ki diye düşünüyorlar.’

 

 

Günümüz piyasasında, Apple’ın gökkuşağı gibi kullanımdan çıkmış logolar ölümsüzleştiriliyor, mutasyona uğramış ikonik sembollerin değeri artıyor ve semiyotikleşmiş bir Darwinizm edasında evrim geçirip çoğalıyor. ‘İşin en heyecan verici kısmı bu sürecin tam döngüsüne şahit olmamız. Şirketler ürünlerinin taklit edildiğini görüp, bu sokak kültürünü kendi markaları için ilham olarak kullanıyor.’


 

Logo konsepti ilk ortaya çıktığında, eser sahipliğini korumak üzere kanuni bir yapı olarak kullanılıyordu, ancak hukuk artık buna yetişemiyor.


 

Nick Sethi’nin fotoğrafları bizi bu hukuki çerçeveden uzaklaştırarak ürünlerin biz onları izlemiyorken nasıl davrandığını gözlemlememize fırsat veriyor.